Анулирането на фактури в данъчната и счетоводна практика може да бъде извършено както в текущият месец на издаването на фактурата, така и за в бъдещ период, в зависимост от това кога е открита грешката във фактурата, която ще се анулира. Вариант 1 - Анулиране на фактура в данъчния период на издаване на документа:
Анулираните фактури трябва да бъдат описани в дневника за продажбите на техния издател. Съгласно написаното в приложение № 12 към ППЗДДС, при анулиране на фактура в данъчния период на издаване на документа, тя се включва във файла „PRODAGBI.ТХТ” на издателя, но полетата, описващи стойност, се оставят празни (не се попълват) или в тях се записва стойност нула. Това означава, че при анулиране на фактура в периода (месеца) на нейното издаване, тя се посочва дневника за продажбите (приложение № 10 към ППЗДДС), но без стойностите в нея – само като номер и дата, като се описват и данните за получателя и за вида на стоката или услугата (колони 6 - 8 на дневника). За отбелязване е, че в такива случаи документът изобщо не се отразява в дневника за покупки (приложение № 11 към ППЗДДС) на получателя по фактурата./текст tita.bg/
За да излезне с нулева стойност, при анулиране на фактурата в системата Енфорсър, трябва да бъде обърнато внимание на следните детайли:
1. Фактурата, която ще бъде анулирана трябва да бъде редактирана;
2. В полето Платена:, се избира стойност - НЕ;
3. В полето Анулирана:, се избира стойност ДА;
Останалите реквизити на документа не се променят!!!
В дневника по ДДС системата автоматично занулява стойностите на анулираната фактура.
Вариант 2 - Анулиране на издадена фактура след данъчния период на издаване на документа:
При анулиране на фактура в данъчен период, различен от този на издаване на документа, данъчният документ се включва във файла „PRODAGBI.ТХТ” на издателя, като в полетата, описващи стойности, се попълват такива, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак. Така в дневника за продажбите анулираната фактурата трябва да се опише наново и изцяло, с тази разлика, че стойностите, посочвани в съответните колони на дневника, ще бъдат с отрицателен знак. Което ще доведе до намаляване на задължението по ЗДДС на доставчика за данъчния период на анулиране на фактурата – със сумата на съдържащия се в нея данък. Разбира се, тъй като обикновено анулирането на фактура (сгрешен данъчен документ) е съпроводено с издаването на нова (и описването й в дневника за продажбите), ако в нея също фигурира начислен ДДС, до посоченото намаление на данъчното задължение на практика няма да се стигне При анулиране на фактура в данъчен период, различен от този на нейното издаване, документът по правило се отразява и в дневника за покупки на получателя (също с отрицателен знак) – за данъчния период на неговото анулиране.
Издава се КРЕДИТНО известие за фактурата, която ще се анулира. По подразбиране, стойностите в кредитното известие са с отрицателен знак.
В настоящата статия са използвани текстове от статия ЗДДС. Въпрос: Описват ли се анулирани фактури в дневника за продажбите? на счетоводен портал - tita.bg